Take a fresh look at your lifestyle.

ویژگی های سالن مطالعه استاندارد و خوب

0

شرایط محیطی و مکان مطالعه شما یکی از موارد مهم برای به ثمر نشستن تلاش‌های شما جهت موفقیت در کنکور است. باید برای درس خواندن بهترین محیط را انتخاب کنید تا بتوانید با آرامش خیال و تمرکز کافی درس بخوانید. عده‌ای ترجیح می‌دهند در کتابخانه درس بخوانند و عده‌ای دیگر مطالعه در خانه را ترجیح می‌دهند. در ادامه ویژگی‌های مناسب مکان مطالعه را برای شما آورده‌ایم:

 

ویژگی های مکان مطالعه مناسب

  • یک مکان ثابت را برای مطالعه انتخاب کنید

سعی کنید در یک مکان ثابت مطالعه کنید نه اینکه برای مطالعه مدام از مکانی به مکانی دیگر جابه‌جا شوید. چرا که برای افزایش تمرکز خود ضروری است که به یک محیط ثابت عادت کنید.

 

  • محیط مطالعه باید به طور نسبی ساکت و آرام باشد

مکانی که در آن مطالعه می‌کنید باید ساکت و آرام باشد اما نه به‌صورت مطلق؛ سکوت مطلق برای شما داوطلبان آزمون سراسری کنکور اصلا مناسب نیست چرا که در جلسه کنکور، سکوت مطلق وجود ندارد و سر و صداهای گوناگونی و جود دارد، پس باید از همین حالا خود را به شرایطی عادت دهید که بتوانید در جلسه کنکور تمرکز خود را حفظ کنید.

اگر ترجیح می‌دهید کتابخانه را برای درس خواندن انتخاب کنید باید به یاد داشته باشید که بسیاری از کتابخانه‌ها شرایط مناسبی ندارند و رفت و آمد و سر و صدا در محیط آنها زیاد است.

ویژگی های مکان مطالعه مناسب

  • شرایط دمایی و نور مکان مطالعه باید مناسب باشد
  1. محیط مطالعه شما باید دارای دما و تهویه مناسب و نور کافی باشد. دمای نامناسب محیط می تواند آزار دهنده باشد و موجب بیماریتان شود. اگر محیط تهویه مناسبی نداشته باشد در کاهش سطح انرژی شما برای درس خواندن بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
  2. محیط مطالعه خود را تمیز نگه دارید تا هیچ چیز اضافه‌ای باعث بر هم زدن تمرکز شما نشود.
  3. نور مکان مطالعه باید مناسب باشد نه بیش از اندازه زیاد و نه کم باشد؛ مناسب‌ترین نور، ترکیبی از نور زرد و سفید است.
  4. فضای مطالعاتی شما باید دارای رنگ‌آمیزی نشاط انگیزی باشد چرا که شما در طول شبانه‌روز مدت زیادی را در آنجا سپری می‌کنید پس محیط باید فضای روح انگیز و نشاط آوری باشد تا شما در حین درس خواندن احساس خستگی و بی‌انگیزگی نداشته باشید.

ویژگی های مکان مطالعه مناسب

  • وجود ساعت و برنامه مطالعاتی روی دیوار

برنامه‌ریزی مطالعاتی خود را در مکان مطالعه داشته باشید تا مدام جلوی چشمتان باشد و تمام تلاش خود را برای رسیدن به  اهداف تعیین شده و برنامه‌ریزیتان  به کار ببندید.

در اتاق مطالعه خود یک ساعت داشته باشید. ساعت علاوه بر اینکه به اجرای برنامه‌ریزی شما به‌طور منظم کمک می‌کند موجب ایجاد انگیزه بیشتر برای مطالعه می‌شود و به شما نشان می‌دهد برای چه مدت مطالعه می‌کنید. با استفاده از یک ساعت مطالعه خود را زمان‌بندی کنید تا کم کم مطالعه‌تان شکل منظم‌تری  بگیرد.

ویژگی های مکان مطالعه مناسب

در ضمن ناگفته نماند که هرگز به صورت دراز کشیده درس نخواندی زیرا باعث ایجاد احساس خوابالودگی و سستی می‌شود پس بهتر است پشت میز مطالعه کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.