Take a fresh look at your lifestyle.

نظام جدید یا نظام قدیم !!!؟

0

بررسی نظام جدید و قدیم (خانم زمانی مقدم مشاور برتر کنکور اکج اندیشه)

ویژگی ها و مزایای نظام قدیم

ابتدا بهتر است تا نظام قدیم را به خوبی بشناسیم و ویژ گی های ان را به دقت بررسی کنیم. هر نظامی با توجه به مزایا و معایب خود بررسی می شود.

مهم ترین ویژگی های نظام قدیم را در این مورد می توان برشمرد:

1- کتاب های کمک آموزشی و بانک های جامع تستی بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد. برای اینکه بهترین کتاب های نظام قدیم را بشناسید و آنها را تهیه کنید، برای شما یک مطلب خوب آماده کرده ام که می توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

بهترین منابع کنکور نظام قدیم

2- بسیاری از نکات تستی و ترکیبی کنکورهای نظام قدیم استخراج شده است.

3- آزمون های آزمایشی مختلف، با شبیه سازی سوالات مختلف کنکورهای سراسری در سال های گذشته، بانک تستی مناسبی را برای این نظام فراهم کرده اند.

4- میزان تسلط دبیران و معلمان بر روی مباحث کتاب های نظام قدیم بسیار بالاتر است.

5- کلمات کتاب های درسی به طور کامل جا افتاده است و نیازی به تغییر معانی کلمات در ذهن نیست. به خصوص این مطلب در دو درس زیست شناسی و شیمی بسیار مهم است.

6- نظام قدیمی ها بدترین نوع سوالات در کنکور خود را دیده اند، مثل سوالات شیمی سال 95 یا سوالت زیست شناسی سال 96 و 97 یا سوالات فیزیک سال 94 و 96 و دیگر سخت تر از این سوالات امکان ندارد. پس آنچه که باید بر سر انها آمده باشد آمده است و کتاب های کمک آموزشی و معلمان و مشاوران کنکوری روش های مقابله با آنها را بلد شده اند و به دانش آموزان یاد می دهند.

معایب نظام قدیم

معایب اصلی نظام قدیم در موارد زیر است:

1- کتاب ها برای نظام قدیم تجدید چاپ نشده است و بزرگترین مشکل نظام قدیمی ها در تهیه کتاب هاست که مجبورند به زحمت کتاب های دست دوم را تهیه کنند.

2- کتاب ها به روزرسانی نمی شوند و در واقع سوالات دو سال اخیر مورد بررسی دقیق قرار نمی گیرند.

3- با توجه به اینکه سطح نظام قدیم از نظام جدید بالاتر است، طراحی سوالات سخت تر در آن بیشتر محتمل است.

4- کفه ترازو در کنکور امسال به نفع نظام جدیدی ها بوده است و جالب اینکه هر 10 نفر اول کنکور تجربی بچه های نظام جدید بوده اند.

5- تکراری بودن سوال باعث می شود تا طراحی سوالات در نظام قدیم شکل دیگری داشته باشد و در نتیجه همین امر باعث پیچیده تر شدن و سخت تر شدن سوالات نظام قدیم می شود.

6- همیشه استرس اینکه امسال، آخرین سالی است که کنکور نظام قدیم برگزار می شود، آنها را می ترساند و در کنار اضطراب و استرس کنکور، استرس دیگری را نیز به آنها وارد می کند.

ویژگی ها و مزایای نظام جدید

مهم ترین ویژگی ها و مزایای نظام جدید عبارتست از:

1- کتاب های کمک آموزشی و کنکوری بسیار زیادی با تنوع بسیار بالایی در اختیار نظام جدید هاست.

2- با کوچکترین تغییرات کنکور، کتاب ها به روزرسانی می شوند و همه نکات محتمل را در داخل خود می گنجانند.

3- با توجه به تازه بودن نظام جدید و جا بودن فضا برای طراحی سوالات، احتمال اینکه سوالات ساده تر باشد بسیار زیاد است و طراحان با خیال راحت تری و بدون ترس از تکراری بودن سوالات، سوال طرح می کنند و همین امر باعث می شود تا وارد لایه های بسیار پیچیده و عمقی کتاب های درسی برای طراحی سوال نشوند. اتفاقی در کنکور سال 98نیز افتاد و سوالات نظام جدید به نسبت آسان تر بود، حداقل اینطور به نظر می رسید و با توجه به مقایسه نتایج نظام قدیمی ها با نظام جدیدی ها، این امر بسیار محتمل تر به نظر می رسد.

4- نظام جدیدی ها استرسی بابت اینکه آخرین سال کنکور نظام آنها باشد نخواهند داشت و تا سال های سال از این بابت راحت هستند.

5- مباحث درسی آنها در بعضی دروس قدری ساده تر شده است، مثلا در ریاضی، مبحث انتگرال حذف شده است. البته به تغییرات بین کتابی نظام قدیم و نظام جدید بعدا اشاره دقیق تری خواهم کرد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.